Xavi: Barcelona ei ole kriisissä

18.04.2008 15.49

Espanjan liigassa vaisusti viime aikoina pelanneen Barcelonan keskikenttämies Xavi lyttäsi väitteet, joiden mukaan hänen joukkueensa on kriisissä. Xavi muistutti, että Barcelona taistelee yhä tuplamestaruudesta.

- Mielestäni tämä ei ole kriisi. Ehkä se olisi ollut sellainen viisi vuotta sitten, kun pelasimme Espanyolia vastaan ja tappio olisi pudottanut meidät putoamisviivan alapuolelle. Nyt taistelemme Mestarien liigan voitosta ja jopa liigamestaruudesta, vaikka se onkin lähes mahdotonta, Espanjan maajoukkuepelaaja tuumi.

Samalla Xavi sivalsi kotimaansa lehdistöä.

- Näyttää siltä, että pidätte kriisien puhumisesta, koska ehkä ne myyvät paremmin. Täällä ei kuitenkaan näy kriisiä. Miten kyseessä voisi olla kriisi, kun moni joukkue olisi valmis vaihtamaan paikkaa meidän kanssamme?

Barcelonan luottopelaaja suostui kuitenkin myöntämään, että liigaa johtava Real Madrid on hiljalleen karkaamassa vastustajiltaan. Real johtaa sarjaa yhdeksän pisteen erolla Barcelonaan.

- Olisi lähes ihme, jos voittaisimme nyt mestaruuden. Näyttää siltä, että Mestarien liiga on paras mahdollisuutemme voittaa mestaruus. Me kuitenkin jatkamme taistelua liigassa.

Lähde: Sportinglife.com

Jalkapallo

Aiheeseen liittyvät uutiset

  • Vastaavia uutisia ei löytynyt. Voit etsiä uutisia sivun ylälaidassa olevalla hakutoiminnolla.

3 kommenttia uutiseen “Xavi: Barcelona ei ole kriisissä”

konKari 20.04.2008 21:16

Kyllä se pikkuhiljaa Barcan tasoisella joukkueella on kriisi, jos 8 viime pelistä on voittanut yhden. Tai niin sitä pitäisi kutsua. Barcelonalla on pakka täysin sekaisin ja pelissä ei ole mitään tolkkua. Tällä hetkellä näyttää vahvasti siltä, että UCL-finaali on englantilainen.

jake 18.04.2008 21:27

ei toi mikään kriisi oo.. minkä sille voi jos toinen joukkue on parempi?? barca voitti yhessä vaiheessa kaks mestaruutta peräkkäin.. nyt on madridin vuoro

Ben 18.04.2008 16:51

Kyllähän Xavi asiaa puhuu ja ainakin tuo viittaus espanjalaislehdistöön oli aika lailla naulan kantaan

Jätä kommentti

NB
Trimedia Oy - Internetmarkkinointi

Yhteistyössä

Verkkopirkko.fi - kansalaisen kauppapaikka netissä. Ilmoita ilmaiseksi ja kauppa käy!

Mediaviikko tarjoaa uutiset median kiehtovasta maailmasta. Lue ja tilaa ilmainen uutiskirje.