Xavi: Arsenal on vain lainannut Cesc Fabregasin

21.07.2010 10.24

Espanjan jalkapalloliigan suurseuran Barcelonan keskikenttämies Xavi kertoi Daily Express –lehdelle olevansa varma siitä, että hänen joukkueensa saa Cesc Fabregasin viimeistään kesällä 2011.

Fabregas on Barcelonan kasvatti, joka siirtyi englantilaiseen Arsenaliin vuonna 2003. Lehtijutut ovat vieneet keskikenttämiestä takaisin kasvattajaseuraansa, joka on tehnyt aikeensa selväksi useaan otteeseen.

- Me tiedämme, missä Cesc haluaa olla alkavalla kaudella, mutta ehkä Barcelonalla ja Arsenalilla ei ole riittävästi aikaa sopia kaupasta. Arsenalin pitää ymmärtää, että he vain lykkäävät väistämätöntä. Jos emme onnistu saamaan häntä täksi kaudeksi, on hän Arsenalissa vain vuoden lainalla, koska he eivät voi mitenkään estää häntä siirtymästä joukkueeseemme ensi kesänä, Xavi sanoi.

- En ole luovuttanut sen suhteen, että hän tulisi joukkueeseemme täksi kaudeksi. Mutta jos hän ei tule, palaa hän kotiin vuoden kuluttua.

Xavin mukaan Fabregas teki MM-kisoissa selväksi, että hän haluaa jättää Arsenalin.

- Me olimme hänen kanssaan Etelä-Afrikassa viisi viikkoa. Me tiedämme, että hän haluaa Barcelonaan. Hän teki sen hyvin selväksi. Mutta hän ei tule missään tapauksessa tekemään mitään, mikä suututtaisi Arsenal-fanit. Siksi me luultavasti joudumme odottamaan vielä vuoden.

Lyö vetoa suomeksi palvelevien Expektin, Betsafen, Nordic Betin ja Unibetin kautta – ja lunasta JÄREÄT BONUKSET!

Jalkapallo

Aiheeseen liittyvät uutiset

  • Vastaavia uutisia ei löytynyt. Voit etsiä uutisia sivun ylälaidassa olevalla hakutoiminnolla.

3 kommenttia uutiseen “Xavi: Arsenal on vain lainannut Cesc Fabregasin”

Anonymous 21.07.2010 14:57

Noni eköhän voisi lopetta tästä jutusta kirjoittamisen, ensi vuonna sitten xavin tilalle avaukseen

ee 21.07.2010 11:44

JOOO <3

barcafan 21.07.2010 11:37

Fabre sit ens kesänä barcaan.

Jätä kommentti

NB
Trimedia Oy - Internetmarkkinointi

Yhteistyössä

Verkkopirkko.fi - kansalaisen kauppapaikka netissä. Ilmoita ilmaiseksi ja kauppa käy!

Mediaviikko tarjoaa uutiset median kiehtovasta maailmasta. Lue ja tilaa ilmainen uutiskirje.