McLaren: Emme käyttäneet tallimääräystä

21.07.2008 11.54

McLarenin päällikkö Ron Dennis oli mielissään siitä, että brittitallin kisakuski Heikki Kovalainen päästi Lewis Hamiltonin edelleen Saksan F1-osakilpailussa sunnuntaina. Hamilton voitti lopulta koko kisan.

Monet F1-asiantuntijat ovat epäilleet, että McLaren käytti tallimääräystä ohitustilanteessa. Dennisin mukaan Kovalainen kuitenkin halusi päästää tallikaverinsa edelleen.

- Neuvomme kuskejamme vain kunnioittamaan toistensa vauhteja. Lewis oli lähes sekunnin nopeampi. Kun hänelle kerrottiin, että Lewis on nopeampi, hän päästi ohi. Se oli hieno, urheilullinen ele, Dennis sanoi F1-Live.com:n mukaan.

Formula 1 & Moottoriurheilu

Aiheeseen liittyvät uutiset

  • Vastaavia uutisia ei löytynyt. Voit etsiä uutisia sivun ylälaidassa olevalla hakutoiminnolla.

2 kommenttia uutiseen “McLaren: Emme käyttäneet tallimääräystä

Anonymous 22.07.2008 13:03

kovalaisen renkaat ei toimineet joten eipystynyt hyökkäämään. kyse ei ole siiis nopeudesta vaan säädöistä kyllä heikki saan ne vielä kohilleen

FORMULA 1 21.07.2008 11:59

Barney oli Hamilton ja moe oli kovalainen

Jätä kommentti

NB
Trimedia Oy - Internetmarkkinointi

Yhteistyössä

Verkkopirkko.fi - kansalaisen kauppapaikka netissä. Ilmoita ilmaiseksi ja kauppa käy!

Mediaviikko tarjoaa uutiset median kiehtovasta maailmasta. Lue ja tilaa ilmainen uutiskirje.