9 kysymystä urheilumanagerointitoimistoa perustavalle Tolvaselle

13.02.2009 18.00

Mikkelissä asuva Antti Tolvanen kertoi Urheiluviikolle, että hän on perustamassa urheilumarkkintointi ja -managerointitoimistoa. Mutta miten Tolvanen aikoo hankkia sponsoreita urheilijoille nyt, kun taantuma ravistelee eri lajeja?

. Olet perustamassa urheilumarkkinointi ja -managerointitoimistoa. Kertoisitko vähän tarkemmin, minkälaista bisnestä olet käynnistämässä?

- Nyt kerään urheilijoita tiimiini, tai oikeastaan lähteeseeni, sillä nimi on Sport Fountain. Sitten hankin heille sponsoreita.

. Koulutuksesi?

- Opiskelen palvelujen tuottamista ja johtamista.

. Mistä sait idean?

- Se tuli siitä, kun itse laskin suksilla ja huomasin, että urheilijan on vaikea hankkia itselleen sponsoreita. On helpompaa, että joku toinen hankkii niitä.

. Tavoitteesi?

- Ensiksi se, että pystyisin elämään tällä. Sen jälkeen se, että tästä tulisi Euroopan johtava urheilumanagerointitoimisto.

. Aika kova tavoite, eikö?

- Kyllä, mutta minulla on aina ollut kovia tavoitteita. Kun tähtää korkealle, pääsee pitkälle, vaikka ei ihan omaan tavoitteeseen pääsisikään.

. Onko sinulla esikuvia?

- Ei varsinaisesti esikuva, mutta Jerry Maguire -elokuva on pyörinyt mielessäni.

. Minkälaisia urheilijoita etsit?

- Huippu-urheilijoita, jotka kilpailevat mediaa kiinnostavissa lajeissa. Haluan, että urheilijat saavat positiivista näkyvyyttä.

. Pelaat futista Kakkosessa ja lasket myös suksilla. Minkälaista hyötyä saat omasta urheilutaustastasi?

- Siitä on paljon hyötyä, koska pystyn helposti samaistumaan urheilijoihin.

. Monet urheiluseurat ovat pahoissa talousongelmissa. Miksi uskot, että pystyt hankkimaan sponsoreita urheilijoille?

- Niin, tämä lamahan ei ole mikään hyvä setti. Mutta urheilijoiden kautta yritykset pystyvät saamaan halvalla medianäkyvyyttä. Pystyn tarjoamaan näkyvyyttä uudella konseptilla. Aion luoda edustamistani urheilijoista brändin.

Teksti: Pekka Värre

9 kysymystä

Aiheeseen liittyvät uutiset

  • Vastaavia uutisia ei löytynyt. Voit etsiä uutisia sivun ylälaidassa olevalla hakutoiminnolla.

NB
Trimedia Oy - Internetmarkkinointi

Yhteistyössä

Verkkopirkko.fi - kansalaisen kauppapaikka netissä. Ilmoita ilmaiseksi ja kauppa käy!

Mediaviikko tarjoaa uutiset median kiehtovasta maailmasta. Lue ja tilaa ilmainen uutiskirje.